Kdy doporučujeme využít platformu WordPress
WordPress je dnes celosvětově nejrozšířenějším CMS, tedy redakčním systémem určeným ke správě obsahu na webových stránkách. Jeho nespornou výhodou je právě jeho rozšířenost a dostupnost šablon, které Vám umožní získat atraktivní webovou prezentaci za velmi přijatelných podmínek. Jedná se v podstatě o stavebnici, kterou pomáhá budovat armáda programátorů. Již dávno neplatí, že WordPress se hodí pouze na malé projekty a osobní stránky, při dobře naplánovaném projektu si WordPress poradí i s komplikovanou funkcionalitou Vašich stránek včetně tvorby e-shopu na platformě WooCommerce. Například blogy CNN jsou postaveny na WordPressu, stejně jako Reuters’, The Wall Street Journal, Forbes a The New Yorker. Mezi další významné značky používající WordPress patří People Magazine, The Rolling Stones, Vogue, MTV News, Harvard Business Review, NASA a mnoho dalších.
Hlavní výhody
- Sám o sobě je WordPress platforma, která je zcela zdarma. Pokud máte čas a chuť učit se, můžete si stránky vytvořit sami (a tím nás připravit o potenciální kšeft). Jednoduchost ovládání a spravování obsahu pomáhají page-buildry jako je např. Elementor, kdy správu obsahu zvládne opravdu skoro každý.
Jedná se o open-source platformu, tedy jakýsi otevřený systém, který umožňuje tvořit doplňky komukoliv se znalostmi
Systém je neustále inovován ohromným množstvím programátorů a vy získáváte zdarma neustále zdokonalující se produkt
- Hlavní výhodou z našeho pohledu je flexibilita, vytvoříme Vám web, který bude umět vše, co budete požadovat, rezervační systém, stránky developera, e-shop, věrnostní program … Zkrátka vše, na co si vzpomenete již pravděpodobně někdo naprogramoval a požil a Vám bude stačit pouze najít vhodný plugin a nastavit si funkcionalitu pro svoje potřeby.
Nevýhody?
- Otevřenost systému je výhodou a zároveň i slabinou tohoto systému. Systém je potřeba udržovat aktuální a věnovat velkou pozornost zabezpečení, aby byla Vaše data v bezpečí. Rozhodně netvrdíme, že je systém nezabezpečený, ale oproti například Shopify doporučujeme věnovat zabezpečení zvýšenou pozornost.
- WordPress sám o sobě nenabízí hosting a je potřeba si tuto službu platit u některého z providerů. U jednodušších projektů postačí i hosting za několik tisícovek ročně, v případě e-shopů a webů s větší potřebou výkonu může být hostin dražší měsíční položkou.
- Požadavky na výkon a rychlost – WordPress je stavebnice a pokud se postupným rozšiřováním funkcionalit svůj web zaneřádíte množstvím pluginů, můžete mít problém s rychlostí načítání. Vždy proto doporučujeme odhadnout Vaše potřeby a přemýšlet nad tím, v jakém horizontu se pro Vás stane systém nevhodný a zvážit tak investici do jeho budování. Tento bod směřujeme zejména na e-shopaře. Woocommerce je skvělý nástroj na Váš první e-shop, pokud ale plánujete rychlý růst a budete do roka stavět nové Shopify, doporučujeme zvážit začít rovnou s nižším tarifem na Shopify.
- Systém vyžaduje častější údržbu a aktualizace. Je potřeba se starat o pořádek v datech, čistit cash (paměť) apod. Toto samozřejmě na základě naší dohody budeme dělat za Vás, ale počítejte s drobnými náklady každý měsíc.
Jaké budou Vaše měsíční náklady?
- Na začátek počítejte s hostingem, nákupem šablony a ročním poplatkem za potřebné pluginy. Každá funkcionalita stojí roční poplatek v řádu desítek €. Často je šablony a pluginy potřeba lokalizovat do českého jazyka, což představuje časovou a finanční náročnost na lidské zdroj.
- Měsíčně již následně neplatíte žádné poplatky (u e-shopu je oproti Shopify je tak provoz mnohem levnější)
- Počítejte s tím, že pluginy se platí jako roční předplatné, po roce dochází tedy ze strany vývojářů k opětovnému naúčtování licenčních poplatků!